Hastalarımız nelere dikkat etmeli?


Tedavi boyunca da her yemekten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalamalısınız. Braketlerin etrafının iyice temizlenebilmesi için gerekirse diş ipi, özel amaçlı ortodontik fırça ve ara yüz fırçası kullanmalısınız.

Sabit ortodontik tedavi süresince braketlerin kırılmasına, tellerin çıkmasına veya bükülmesine sebep olacak sert ve yapışkan gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız. (Örneğin; Sakız, karamel, lokum, fındık, fıstık, leblebi, ayva, erik; tost, börek, ekmek, pide, lahmacun gibi hamur işlerinin sert kenarları). Zeytin, kiraz gibi küçük ve çekirdekli gıdaları dikkatle yemelisiniz.  Çikolata elle koparılmalı, dil ve damak arasında eritilerek yenmeli. Lokmalar küçük parçalar halinde, kesilerek ya da koparılarak ağıza alınmalı.

Hekiminiz tarafından size verilmiş olan aparey, lastik, ağız dışı aygıtlar hekiminizin size önerdiği saatlerde ve önerdiği şekilde kullanılmalı. Aksi takdirde tedaviniz uzayabilir.

Kola, fanta gibi asitli içecekler mümkün olduğunca az tüketilmeli, tüketildiğinde pipetle içilmeli, sonrasında da mümkün olan en kısa zamanda dişler fırçalanmalı.

Hareketli apareylerin kaybolmaması için, aparey ya ağızda olmalı ya da doktorunuzun verdiği kutuda saklanmalı. Apareyinizi  kesinlikle cepte taşımamalısınız, aksi takdirde  üzerine oturup kırabilirsiniz. Bu da apareyinizin yenilenmesini gerektirir, tedavi maliyetiniz artar ve tedaviniz uzar.

Evde ya da restoranlarda, kafelerde apareyinizi peçeteye sarıp masaya bırakmamalısınız. Yanlışlıkla apareyiniz çöp zannedilip atılabilir ve apareyinizi yeniletmek zorunda kalırsınız.

Okula giden genç hastalarımız apareylerini ağızlarından çıkarıp arkadaşlarına göstermemeliler, zira bu sırada apareyi düşürebilir, kaybedebilir veya kırabilirler.

Ortodontik tedaviniz devam ettiği sürece, 6 aylık düzenli diş hekimi kontrollerine de devam etmelisiniz. Böylelikle ağızınızda birikmesi olası diş taşları temizlenebilecek, ağız hijyeniniz kontrol altında tutulabilecek, herhangi bir çürük olasılığına karşı gerekli önlemler zamanında alınabilecektir.

Tedaviniz bittikten sonra doktorunuzun uygulayacağı pekiştirme aygıtlarını mutlaka size tarif edildiği gibi kullanmalısınız, aksi taktirde dişlerinizde tekrar çapraşıklıklar oluşabilir. Çünkü teller çıkarıldıktan hemen sonra dişler henüz yeni yerlerinde sabitlenmemişlerdir ve pekiştirme aşamasına uymazsanız eski hallerine geri dönme eğilimindedirler.