Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ortodonti Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Ortodonti, uyumsuz ve çapraşık olan dişlerin teşhisini ve kontrolünü yapan, bozuklukları önlemeye çalışan ve tedavi eden uzmanlık alanıdır. Ortodonti tedavisi, uzun süren tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Bu yüzden ortodonti tedavisine başlayacak olan hastaların tedavi sürecinde sabırlı olmaları gerekmektedir. Tedavi süreci yalnızca doktorun elinde olan bir durum değil aynı zamanda hastanın da gerekli gayreti göstermesi gereken bir tedavi bütünüdür. Hastaların ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapmaları ve doktor randevularını aksatmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmekte ve bu durumlardan dolayı tedavi süreci uzayabilmektedir. Ortodonti tedavisinde dikkat edilmesi gereken başlıca konular şunlardır.

Yeme – İçme Kuralları

Ortodonti tedavisini en fazla etkileyen durum yiyecek ve içecek seçimi olarak gösterilmektedir. Tedaviye başlandıktan sonra fındık, fıstık, leblebi gibi sert kuruyemişlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca elma, armut, ayva gibi meyvelerin de ısırarak tüketilmemesi tedavi açısından oldukça önemlidir. Sert besinleri ısırarak tüketmek tedaviyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Söz konusu olan sert meyvelerin yenmeden önce küçük küçük dilimlenip daha sonra sadece arka dişler yardımı ile çiğnenerek tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanında kızartılmış ekmek, pizza kenarı, cips ve kurabiye gibi sert besinlerden de uzak durulması önerilmektedir. Ayrıca dişlere yapışan lokum, sakız, karamel, şeker gibi besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Bu besinlerin diş tellerine yapışarak fazlasıyla olumsuz etki gösterdiği, diş telinin işlevini yerine getirmesini engellediği bilinmektedir. Kemikli tavuk ya da et tüketiminde kemiklerin önceden ayrılıp sadece yumuşak et tüketilmelidir. Kemikleri etten ayırırken dişlerin kullanılmaması, çatal bıçak yardımıyla bu işlemin gerçekleşmesi gerekmektedir. Salatalık, havuç gibi sebzelerin de rendeleyerek tüketilmesi önerilmektedir. Çekirdekli olan erik, kayısı, zeytin gibi besinler ise çekirdeklerini çıkardıktan sonra tüketilmeli bu sayede çekirdeğin sert yapısının diş tellerine zarar vermesi engellenmelidir.

Ortodonti tedavisinde içecek seçimi de yiyecek seçimi kadar önem taşımaktadır. Kola, fanta, gazoz gibi asitli içeceklerin tercih edilmesinden kaçınılmalıdır. Asitli içecekler hem dişlere hem de ağız içerisine takılan aparatlara fazlasıyla zarar vermektedir. İçecek seçiminde daha çok ayran, meyve suyu, süt gibi içeceklerin tercih edilmesi diş sağlığı ve tedavi süreci açısından oldukça önemlidir.

Ağız ve Diş Temizliği

Ortodonti tedavisi gören hastaların önem göstermeleri gereken bir diğer unsur da ağız ve diş temizliğinin yerine getirilmesidir. Her ne kadar yiyecek ve içecek seçimlerine dikkat edilse de tüketilen besinlerin artıkları ortodonti tedavisi gören hastanın diş tellerinin aralarına sıkışmakta ve orada birikim göstermektedir. Bu yüzden her yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçası seçimi diş yapısına göre özenle seçilmeli ve diş fırçası deforme olmadan değiştirilmesi önerilmektedir. Ağız hijyenini sağlamak için gerektiğinde diş ipi de kullanılabilmektedir. Ortodonti tedavisi gören hastaların mümkün olduğunca diş fırçasını yanında taşıması diş temizliğinin aksatılmadan yapılması için önemlidir. Ayrıca günde bir kere ara yüz fırçası ile diş fırçasının giremediği yerleri de temizlemek gerekmektedir. Aksi takdirde diş etlerinde büyüme, iltihaplanma ve pamukçuk gibi hastalıklar görülebilmektedir. Ortodonti tedavi sürecinde sağlanan ağız bakımı alışkanlığı, tedavi sonrasında da devam ettirilmelidir. Tedavinin son aşaması olan pekiştirme sürecinde kullanılan aparey plakların temizliği oldukça önemli bir konu olarak belirtilmektedir.

Doktor Randevuları

Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavi olduğu için tedavi sürecinin en hızlı ve doğru şekilde tamamlanabilmesi için doktor randevularının aksatılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi süreci uzayabilmektedir. Diş tellerinin kırılması, kopması gibi durumlarda geç kalınmadan doktora başvurulması gerekmektedir.

Ortodonti Tedavisi Hakkında

Ortodonti tedavisiyle ilgili detaylı bilgi edinmek isteyen herkes iletişim bilgilerinden tarafımıza ulaşarak uzman desteği alabilmektedir. Ortodontik tedavi süreci ve tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında sormak istedikleriniz için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.