Şeffaf Aparey (Invisalign) Tedavisi Nedir?


Şeffaf Hizalayıcı Tedavisi Hakkında

Şeffaf aparey tedavisi gelişen teknoloji ile birlikte diş tellerinin yerine tercih edilen bir ortodonti yöntemi olarak bilinmektedir. Diş tellerine göre daha estetik bir görünüme sahip olması tercih edilmesinin en önemli sebebi olarak gösterilmektedir. Her geçen gün ortodonti uzmanları tarafından dişlerde görülen çapraşıklık, sıkışıklık ve seyreklik gibi sorunlarda tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Şeffaf apareylerde metal teller ve braketler kullanılmamaktadır. Bu yüzden hasta istediği zaman şeffaf apareyleri çıkartabilmektedir. Şeffaf aparey tedavisi; dişlerde en az belli olan ve en konforlu olan ortodontik tedavi yöntemi olarak belirtilmektedir. Hastalar çoğunlukla şeffaf aparey tedavisini tercih etseler de her diş problemi için uygun görülmemektedir. Uzman diş hekimi tarafından muayene sonucu dişlerin şeffaf aparey tedavisi için uygun olup olmadığı belirlenmektedir.

Şeffaf Hizalayıcının  Avantajları

Diş hekimlerine başvuran hastalar genellikle dişlerinin düzeltilmesini fakat düzeltici apareylerin görünmemesini istemektedirler. Bu düzeltici apareylere örnek olarak diş telleri, porselen braketler, lingual braketler ya da şeffaf düzeltici plaklar gösterilmektedir. Bu düzeltici apareyler arasında çıkarılıp takılabilen ve kullanılırken bile fark edilemeyen tek aparey şeffaf apareylerdir. Fakat şeffaf apareylerin kullanımı hastanın kontrolü altında olduğundan kullanım sürelerine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü şeffaf apareyler çıkarıldığında tedavi süreci yavaşlamaktadır bu yüzden günde ortalama 22 saat kullanılması gerekmektedir. Sabit ortodontik apareylerde kesintisiz diş tedavisi görülürken çıkarılabilen şeffaf apareylerde tedavinin başarısı hastanın şeffaf apareyleri takma süresine bağlı olarak değişim göstermektedir. Ayrıca şeffaf apareyler ağrısız bir yöntem olarak görülmektedir. Diş tellerinde sıkça görülen ağrı ve sızılar şeffaf apareylerde görülmemektedir. Sigara kullanımı şeffaf apareylerin sararmasına yol açabilmektedir fakat şeffaf apareyler yaklaşık 2 haftada bir değiştirildiği için bu durum önemli bir sorun teşkil etmemektedir.


Şeffaf Hizalayıcı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Şeffaf aparey tedavisi için öncelikle bilgisayarlı tomografi kullanılarak hastanın diş görüntüsü ve hareketleri alınmaktadır. Ardından bilgisayar destekli olan tasarım yazılımı ile hasta dişlerinin hareketlerine göre ağız kalıpları oluşturulmaktadır. Eğer ki gerekli ise şeffaf aparey tedavi planı gözden geçirilmektedir. Tedavinin ilerleyen aşamalarında tekrar ağız kalıpları alınmaktadır. Şeffaf diş apareyleri setler halinde hazırlanmakta ve her şeffaf aparey yaklaşık 2 hafta kullanılmaktadır. Hekimin oluşturduğu tedavi planına göre şeffaf apareyler kullanılmaktadır. Şeffaf aparey kullanım süresi kişiden kişiye değişim göstermektedir. Kullanım aşamasında dişlerde hesaplanan hareket sağlanarak tedavi sonunda istenilen sonuç elde edilmektedir.

Şeffaf Hizalayıcı Kullanımı

Şeffaf aparey takarken öncelikle alt veya üst çene için doğru şeffaf apareyin kullanıldığına emin olunması gerekmektedir. Alt veya üst çene için olan şeffaf plağı takarken yavaşça ön dişlere doğru ittirilmeli sonrasında ise eşit kuvvet uygulayarak tamamen oturana kadar bastırılmalıdır. Ancak bu ittirme esnasında yüksek bir ağrı ya da acı hissi olursa derhal doktora başvurulması önerilmektedir.
Şeffaf apareyler çıkarılırken ise herhangi bir azı dişinden başlayarak diğer azı dişine doğru parmak ucuyla yavaşça çekilmesi yeterlidir. Şeffaf apareyi çıkarılırken herhangi bir başka madde kullanımından kaçınılmalıdır.

Şeffaf Hizalayıcı  Temizliği

Şeffaf apareyi her kullanımdan önce yumuşak kıllı diş fırçası ve biraz diş macunu yardımı ile zarar vermeden temizlemek gerekmektedir. Şeffaf aparey temizleme işlemi her aparey için ortalama 1 dakika olarak belirlenmiştir. Ayrıca her temizlemeden sonra şeffaf apareyin iyi durulanması apareyin işlevini kaybetmemesi için önemlidir. Şeffaf aparey temizliği esnasında farklı temizleyicilerin kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü farklı maddelerin kullanımı şeffaf apareye zarar verebilmekte ve şeffaflığının kaybolmasına sebep olabilmektedir.

Şeffaf Aparey Tedavisine Uygun Musunuz?

Ortodonti tedavi yöntemi olarak şeffaf apareyler ile diş çapraşıklığınızı düzeltmek istiyor ancak bu tedavi yöntemi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız tarafımıza ulaşarak uzman bilgisi edinebilirsiniz.