Şeffaf Plak (Invisalign) ile İstenilen Sonuç Mümkün Mü?


Şeffaf Plak ile İstenilen Sonuç Mümkün Mü?

Ortodonti tedavilerinde çeşitli yöntemler kullanılsa da asıl amaç ağız, çene ve dişlerde meydana gelmiş olan bozuklukların onarılmasıdır. Onarım esnasında hastanın beklentisini karşılayacak ve hastanın durumuna uygun teknikler kullanılmaktadır. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sürecinde merak ettikleri başlıca konu istenilen sonuca ulaşılıp ulaşılamayacağıdır. İstenilen sonuca ulaşırken kullanılan yöntemler her ne olursa olsun tedavinin ne kadar süreceği de bir diğer merak konusudur. Ortodonti tedavisinin başarıya ulaşması için hastanın durumuna uygun yöntemler seçilerek hastanın beklentilerine tam anlamıyla karşılık vermek amaçlanmaktadır. Ortodonti tedavisinde kullanılan diş telleri yerine şeffaf plak kullanımı estetik görüntü kaygısını ortadan kaldırmakta ve hastaya daha ağrısız bir tedavi süreci sunmaktadır. Oldukça konforlu bir yöntem olan şeffaf plak tedavisi sunmuş olduğu avantajlar sayesinde hastalar tarafından öncelikli olarak tercih edilir konuma gelmiştir.

Şeffaf Plaklarla Tedavi Başarıya Ulaşır Mı?

Hastaların birçoğu ortodonti tedavisinin bir an önce bitmesini yani olabildiğince en kısa sürede istenilen sonuca ulaşılmasını istemektedir. İstenilen sonuca ulaşmak tedavinin başarıyla sonlandığının göstergesidir. Şeffaf plaklarla yapılan ortodonti tedavisinde başarıya ulaşmak için dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle uzman diş hekimi tarafından hastanın şeffaf plak ile tedavi için uygun olup olmadığı belirlenmesi daha sonra şeffaf plakların uygulanacak olduğu alanın doğru şekilde teşhis edilmesi gerekmektedir. Şeffaf plak tedavisine uygun görülen hasta tedaviye başladıktan sonra uyulması gereken tedavi aşamalarını eksiksiz yerine getirmelidir. Yani şeffaf plaklarla tedavinin başarıyla sonuçlanması yalnızca doktora değil hastaya da bağlıdır.

Hastanın Yapması Gerekenler

Şeffaf plak tedavisi uygulanan hastanın tedavi süresince uyması gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Tedavinin başarıya ulaşması ve hastanın beklentisinin tam anlamıyla karşılanması için doktor kadar hastanın uygulamaları da oldukça önemlidir. Öncelikle şeffaf plak için ölçü alma aşamasında hastanın doktora olabildiğince yardımcı olması gerekmektedir. Çünkü yanlış bir çene veya dil hareketi ölçünün yanlış alınmasına sebep olmakta dolayısıyla tedavinin gidişatını olumsuz yönde değiştirmektedir. Olumsuz yönde değişen tedavi süreci olduğundan daha uzun bir sürede tamamlanabilmekte ve hatta istenilen sonucun alınmasını engellemektedir. Şeffaf plakların sunmuş olduğu avantajlardan biri takılıp çıkartılabilme özelliğine sahip olmasıdır. Ancak şeffaf plak günde en az 20 saat boyunca takılı şekilde kalmalıdır aksi takdirde tedavi istenilen zaman diliminde tamamlanması mümkün olmamaktadır. Şeffaf plakları çok sık olacak şekilde takıp çıkartmak tedavi süresinin uzamasına neden olmaktadır. Bu yüzden hasta gerekli gördüğü ve doktorun tavsiye ettiği durumlarda şeffaf plağı çıkartmalıdır. Şeffaf plak çıkartıldığı zamanlarda mutlaka kutusuna konularak muhafaza edilmelidir çünkü plak yapısı bozulmaya müsait olduğundan ancak kendi kutusunda yapısını koruyabilmektedir. Şeffaf plağın peçeteye sarılması ya da poşete konulması tekrardan kullanılabilir özelliğinin kaybolmasına sebep olmaktadır. Şeffaf plak takılıyken yenilip içilen besinlere dikkat edilmesi, yapışkan, asitli, sıcak ve soğuk besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Hasta yemek yedikten hemen sonra ağız bakımını yaparak plak kullanımına devam etmelidir. Ayrıca doktor tarafından belirlenen süreler içerisinde şeffaf plakların değişimi sağlanmalıdır. Şeffaf plaklarla tedaviden beklenen sonucun alınması ve plakların işlevini sürdürebilmesi için hastanın gerekli tedbirleri alması ve uygulaması gereken görevleri yerine getirmesi oldukça önemlidir.

Şeffaf Plak Tedavisinde Yapmanız Gerekenler

Şeffaf plak uygulaması ile ortodonti tedavisine başlamış olan veya başlamayı düşünen hastaların bu konuda bilinçli olması tedavinin beklenen sonucu vermesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Uzman tarafından şeffaf plaklar ile ilgili bilgi almak için tarafımıza ulaşmanız yeterli olacaktır.