Şeffaf Plaklar Sayesinde Konforlu Ortodonti Tedavisi


Ağız ve diş bakımına özen göstermenin sağlık açısından oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır ancak insanlar yalnızca sağlık için değil estetik bir görünüme kavuşmak ya da mevcut görünümünü korumak için de ağız ve diş bakımına özen göstermektedir. Dış görünüşe verilen önem güzel bir gülüşe sahip olma isteğini dolayısıyla ağız ve diş görünümünde estetik bir güzelliğe sahip olma arzusunu ortaya çıkartmıştır. Ağız ve diş görünümünde estetik güzelliği sağlamak amacıyla ortodonti tedavisi uygulanmaktadır. Ortodonti tedavisi, tedavi sürecinde oluşan ağrı ve diş telinin yaratmış olduğu görüntüden dolayı çoğu kişi tarafından ertelenmekte ve hatta gerekli olduğu bilindiği halde yok sayılmaktadır. Ortodonti alanında her geçen gün gelişen yöntemler sayesinde şeffaf plaklar ile tedavi yapılması uygun hale gelmiştir. Şeffaf plaklarla tedavi, diş teli tedavisine alternatif olarak ortaya çıkmış ve çoğu kişinin tedaviye çekimser yaklaşmasını engellemeyi başarmıştır.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan şeffaf plaklarla ortodonti tedavisi hastalar için diş teli yerine farklı bir seçenek sunmaktadır. Şeffaf plaklarla tedavi sırasında, diş teli tedavi sürecinde yaşanan ağrı hissinin olmamasıyla birlikte klasik diş teli görüntüsünde olmayarak estetik bir görünüm kazandırmaktadır.  Şeffaf plaklar estetik bir görünüm kazandırması sebebiyle hastaların tercih sebebi olmaktadır. Ayrıca kullanım açısından oldukça konforlu olan şeffaf plaklar takılıp çıkartılabilme özelliği sayesinde hastanın günlük yaşantısına rahatça devam edebilmesini sağlamaktadır. Diş teli kullanımında yemek yeme alışkanlıklarında değişiklikler yapılması şarttır ancak şeffaf plaklarla tedavi esnasında hasta istediği besini tüketme özgürlüğüne sahiptir. Metal diş telleriyle tedavi uygulanan hastaların ağız ve diş bakımını yapması zorlaşmakta, diş mineleri zarar görebilmektedir. Ancak şeffaf plaklar istendiği zaman çıkartılabildiği için bakım esnasında herhangi bir zorluk çıkartmamaktadır. Takılıp çıkarılabilme özelliği sayesinde hastanın istediğini yemesini engellemeyen, ağız bakımının kolayca yapılabildiği görünüm açısından estetik olan ve ağrı hissinin en az seviyede yaşandığı şeffaf plaklarla tedavi diş telleriyle tedaviden çok daha konforludur.

Kimler Şeffaf Plaklarla Tedavi Olabilir?

  Ortodonti tedavisi hemen her yaş grubu için uygulanabilen bir tedavidir. Metal diş telleri yerine şeffaf plaklar 10-12 yaştan itibaren tercih edilebilmektedir. Üst yaş sınırının olmadığı şeffaf plaklar ile tedavide, tedaviye uygun olup olunmadığı uzman diş hekimi tarafından yapılan muayene ile anlaşılabilmektedir. Diş eti sağlığı yerinde olan, ağız hijyeni sağlanmış ve kemik durumu elverişli olan hastalar şeffaf plaklarla tedaviye başvurabilmektedir.

Neden Şeffaf Plaklarla Tedavi Uygulanmalı?

Ortodonti tedavisinde ağız, çene ve dişlerde meydana gelmiş olan bozukluklara göre farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Hastanın tedaviden beklentisi ve tedavi yöntemlerine uygunluğu göz önüne alınarak tedavi süreci ve türü belirlenmektedir. Şeffaf plaklarla tedavide, metal diş tellerine göre avantajları ön plana çıkmakta ve bu sayede tercih edilir olmaktadır. Özellikle yaratacak olduğu görüntüden dolayı diş teli takmaktan çekinen hastalar için şeffaf plaklar oldukça iyi bir alternatiftir. Diğer diş telleri dışarıdan kolayca fark edilebilirken şeffaf plakların hastanın çevresi tarafından fark edilmesi oldukça zordur. Kullanım kolaylığı ve konforuyla diğer ortodonti yöntemlerinden ayrılan şeffaf plaklar ileri yaşlarda tedaviye başlayan hastalar için uygun bir seçenektir.

Şeffaf Plaklar ile İlgili Detaylı Bilgi

Ortodonti tedavisi olmayı düşünen ancak metal diş telleri yerine farklı bir alternatif arayan hastalar için şeffaf plaklar ile tedavi imkanı sunulmaktadır. Şeffaf plaklar hakkında uzman görüşü elde etmek ve detaylı bilgiye sahip olmak için tarafımıza ulaşabilirsiniz.