Hareketli Apareylerle Tedavisi


Hareketli Apareylerle Ortodonti Tedavisi Kolaylığı

Ortodonti tedavisinde kullanılan ağız içi apareyler sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İstenildiği zaman takılıp çıkartılabilme özelliğine sahip olan hareketli apareyler özellikle erken dönem tedavilerde tercih edilmektedir. Ortodontik hareketli apareyler; yer tutucular, pekiştirme apareyleri, çene genişletici apareyler veya alışkanlık kırıcı apareyler olarak sınıflandırılmaktadır. Çocuk ve yetişkin hastalarda tedavi yöntemi olarak kullanılabilen hareketli apareyler, hem alt hem de üst çeneye oturtulabilen tek gövdeli yapıya sahiptir.

Hareketli apareylerle tedavi olan hastanın, apareylerin üzerindeki yay ve vidalar ile dişleri düzeltebilme ayrıca istendiği zaman apareyi çıkartılabilme şansı bulunmaktadır. Diş hekimi tarafından tasarlanan hareketli apareyler, kısa sürede en etkili tedavi sonucunu vermede oldukça başarılıdır.

Hareketli Apareylerle Tedavi

Öncelikle erken dönemdeki çene gerilikleri ve yanlış konumlanmayı engellemek ve düzeltmek adına hareketli aparey tedavisi uygulanmaktadır. Çene şeklini düzeltmek amacıyla kullanılan hareketli apareylerin kullanım süresi kişiden kişiye değişmektedir. Tedavi sürecine uygun olacak şekilde hastanın hareketli apareyleri kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca ortodontik tedavi bittikten sonra uygulanan pekiştirme döneminde de hareketli apareylerden yararlanılmaktadır. Bu durumda dişlerin mevcut konumunu koruması için pekiştirme apareyi kullanılmaktadır.

Hareketli Apareylerin Çeşitleri

Ortodontik problemin sebebine göre çeşitli çözüm yöntemleri sunulmaktadır. Özellikle çene geriliği veya ileri olması durumunda hareketli apareyler ile sonuca başarılı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Ortodonti tedavisinde birçok hareketli aparey kullanılmaktadır, bunlar aşağıda sıralanmıştır.

Monoblok: Tek parça halinde bulunan alt ve üst çeneyi aynı anda kavrayabilen aparey çeşididir. Alt çenenin normalden geride olduğu ya da çenede kayma yaşayan hastalar için kullanımı idealdir.

Twin blok: İki parçadan oluşan aparey, alt çenenin geride olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Alt çenenin öne çekilmesine yardımcı olmaktadır.

Aktivatör: Çene kemiğinin gelişimini destekleyerek şiddetli kapanış sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu apareyin kullanımı üst çeneye vida eklenerek gerçekleştirilmektedir.

Hawley: Ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra 2 yıl kadar kullanılabilmektedir. İlk zamanlarda hastanın 24 saat kullanması gerekirken, sonraki süreçlerde bu süre azalabilmektedir.

Essix plak: Essix maddesinden yapılması sebebiyle şeffaf bir görünümü vardır. Şeffaf olduğu için fark edilmemekte ve dikkat çekmemektedir. Dişleri olması gereken konuma getirmede yardımcı olmaktadır.

Positioner: Hem alt hem de üst çeneyi kaplayan bu aparey fonksiyonel tedavilerin sonucunda pekiştirme amaçlı kullanılmaktadır.

Hareketli Apareylerin Avantajları

Ortodontik tedavi yöntemi olan hareketli aparey kullanımı, özellikle çocuklarda çene geriliği tespit edildiğinde geç kalınmadan uygulanması gerekmektedir. Böylece ileri yaşlarda oluşabilecek ortodontik sorunların önüne geçilmiş olunmaktadır. Hareketli apareylerle tedavi sağlandığında tedavi süreci hızlanmakta ve olumlu şekilde sonuçlanmaktadır. Doğru yaşta ve doğru şekilde kullanıldığında hasta için apareyler ekonomik bir ortodontik çözümdür. Basit görülen ortodonti bozuklukları kolaylıkla düzeltilebilmektedir. Takılıp çıkartılabilme özelliği sayesinde hastanın ağız bakımını yapması oldukça kolaydır. Herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmadığı için herkes tarafından kullanılabilmektedir. Dayanıklı yapısı sayesinde darbelere ve yiyeceklere karşı herhangi bir hasara uğramamaktadır. Son olarak, istendiği zaman çıkartılabildiği için hastanın tüm tedavi sürecini gözlemleme şansı bulunmaktadır.

Hareketli Apareyler Hakkında

Hareketli apareylerin kullanımı tedavi sürecini hızlandırmakta ve olumlu şekilde sonlanmasına yardımcı olmaktadır. Her yaştan hastanın kullanabileceği hareketli apareylerde kullanım kolaylığı bulunmaktadır. Takılıp çıkartılabilme özelliği sayesinde ağız bakımı kolaylıkla yapılmaktadır. Hareketli apareyler kişiye özel tasarlandığından dolayı diş hekimi muayenesi şarttır. Her hastanın birbirinden farklı ağız ve diş yapısı olduğu gibi çene ve diş problemleri de farklıdır. Sizin probleminize uygun hangi ortodonti tedavisinin uygulanması gerektiğini öğrenmek, hareketli apareyler hakkında detaylı bilgi edinmek için tarafımıza ulaşabilirsiniz.