Invisalign Tedavisi


Invisalign Tedavisi ile Rahatça Gülebilirsiniz!

Gelişen teknoloji sayesinde ortodontik tedavinin son noktası olan invisalign yani şeffaf plaklarla diş teli tedavisi, dişleri düzeltmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Invisalign tedavisinin etkisi klinik olarak kanıtlanmış olup hastalara istedikleri gülümsemeyi elde etmelerini vaat etmektedir. Hastanın dişlerine özel olarak tasarlanan bu yöntem, görünmezliği sayesinde telsiz ortodontik tedavi, görünmez diş teli, telsiz diş düzeltme olarak adlandırılmaktadır.

Invisalign tedavisinde kullanılan plakların yapısı oldukça yumuşak ve rahat olduğundan hastanın dişleri üzerine tam olarak oturmakta ve istenilen tedavi sonucunu zamanla vermektedir. Plaklar şeffaf olduğundan dolayı tedavi esnasında hastanın dişlerinden tedavi gördüğü anlaşılmamakta bu sayede hastaya konforlu bir gülüş sunmaktadır. Yani dişlerdeki çarpıklık düzeltilirken hastanın dişlerinin görünüşünden endişe etmesi engellenmiş olmaktadır.

Invisalign ile Dişlerin Düzelme Süreci

Hastanın dişlerinin ölçüsü doktor tarafından alınarak 3 boyutlu tarama yöntemi sayesinde bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Bilgisayara aktarılan dişlerin görüntüsü üzerinde simülasyon oluşturulmakta ve simülasyon görüntü yardımıyla dişlerin nasıl hareket edeceği görüntülenmektedir. Simülasyondaki hareketlere göre her biri 0.05 mm’lik hareket sağlayacak şekilde şeffaf plaklar üretilmektedir. Hastanın dişlerine özel olarak üretilen plaklar hastanın dişlerine yerleştirildikten sonra dişlerdeki düzelme süreci başlamaktadır. Hastanın dişleri üretilen bu özel plaklara yerleşmeye başladığında dişlerdeki hedeflenen kayma gerçekleşmektedir. Her plak değişiminde dişler biraz daha fazla hareket edeceğinden tedavi plak değişimleriyle devam ettirilmektedir. Tedavi süreci sanal ortama aktarılmış olduğundan dolayı hastanın tedaviyi başından sonuna kadar izleme şansı bulunmaktadır. Ayrıca tedavi başlangıcında dişlerinin nasıl bir sonuçla biteceğini görmesi de mümkündür.

Kimler Invisalign Tedavisi Yaptırabilir?

Invisalign tedavisi çocuk, genç ve erişkinlerde uygulanan bir yöntemdir. Ancak çocuklarda uygulanabilmesi için tedavi olacak çocuğun süt dişlerinin tamamını düşürmüş ve azı dişlerini kısmi olarak çıkarmış olması gerekmektedir. Çocuk için geçerli olan bu durum yaklaşık 12-13 yaşa tekabül etmektedir. Ayrıca genç ve erişkinlerde invisalign tedavisi için dişlerdeki çapraşıklık durumu belirlenmelidir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign tedavisi sonucunda olumlu sonuçlar getirmektedir ancak daha fazlası bulunan hastalarda bu tedavinin yarar sağlama oranı düşüktür.  Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi de invisalign tedavisi ile yapılabilmektedir. Bu yüzden tedaviye uygun olup olunmadığını belirlemede en doğrusu doktor kontrolünün yapılmasıdır.

Invisalign Tedavisinin Avantajları

Invisalign tedavisinin en büyük avantajı hasta dişlerindeki çapraşıklıktan kurtulabiliyorken bu durum günlük yaşantısına yansımıyor olmasıdır. Şeffaf plaklar sayesinde tedavinin dışarıdan görünmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden hasta kendi gülüşünü saklamak zorunda hissetmemektedir. Ayrıca konuşmada herhangi bir bozukluk meydana gelmemektedir. Invisalign tedavisinde ağız içerisinde herhangi bir tel veya metal parçası bulunmadığı için batma ya da yara olma durumlarıyla karşılaşılmamaktadır. Geleneksel tel tedavisine göre invisalign tedavisi daha ağrısız bir süreçten oluşmaktadır. Plaklar yemek yerken, diş fırçalarken veya bir şey içerken rahatlıkla çıkartılabilmektedir. Plakların yapısı yumuşak olduğundan dolayı diş ve diş etlerine hasar verme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Ayrıca doktor kontrolleri herhangi bir tel ayarlaması olmayacağı için oldukça kısa süreli olmaktadır. Tedavinin kendi süresi ise her ne kadar kişiden kişiye değişse bile, normal ortodontik tedavilere göre daha kısa sürmektedir.

Invisalign Tedavisi İçin Bize Ulaşın

Dişlerindeki çapraşıklıklardan rahatsız olan ancak diş teli tedavisine sıcak bakmayan hastalar için son teknoloji invisalign yöntemi bulunmaktadır. Klasik ortodontik tedavilere göre birçok avantaj sunan invisalign tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için tarafımıza ulaşmanız mümkündür. Invisalign fiyatları ve invisalign tedavi süreciyle ilgili bilgi almak isteyen kişiler iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir.

İnvisalign Nedir?

Invisalign tedavisi dişlerinizi düzleştirmek için neredeyse görünmez bir yol.

İnvisalign Tedavisi Başlangıcı, Aşamaları ve Tedavi Bitimi

İnvisalign Sık Sorulan Sorular

Teknolojisi, nasıl çalıştığı, tedavi süreci, kimlere uygun olduğu